جک سقفی چیست؟

جک سقفی چیست؟


تمام آنچه برای انتخاب جک سقفی باید بدانید!

صنعت ساختمان یکی از صنایع پیشرفته به شمار می رود. علم و تکنولوژی از یک طرف، خلاقیت و هنر از سویی دیگر این صنعت را همچنان شکوفا نگاه داشته اند. تجهیزات مختلفی در طول فرآیند ساخت یک سازه به کار گرفته می شوند تا آجر به آجر یک ساختمان بر پا شود. این تجهیزات در پاره ای از مواقع عملکرد بسیار ساده ای دارند اما استفاده از آنها یک اصل مهم به شمار می رود. یک نمونه از این دست از تجهیزات، جک سقفی است. این تجهیزات در روند ساخت سقف نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. در ادامه قصد داریم به بررسی انواع جک مناسب برای سقف بپردازیم و همچنین نکات مهمی را که در هنگام خرید و سفارش آن باید مورد توجه قرار بدهید یادآور شویم.

برای دریافت مشاوره و همچنین تامین جک استاندارد می توانید روی امیر حسین قالب یک حساب ویژه باز کنید. در کنار شما هستیم تا آخرین مرحله اجرایی کار.

و حالا وقت آن رسیده است که برویم سر اصل ماجرا!

انواع جک سقفی
انواع جک سقفی

جک سقفی چیست به زبان ساده

زمانی که مرحله گذاشتن سقف فرا می رسد، یک چالش اساسی برای کادر اجرایی در سازه هم مطرح می شود. سقفی که به تازگی کار گذاشته شده است سست است و احتمال ریزش در آن بسیار بالا می باشد. به خصوص اگر سقف بتنی باشد! حالا راه حل چیست؟ مهندسین برای حل این مشکل به سراغ جک سقفی می روند. این جک وظیفه نگه داشتن سقف تازه را دارد تا چند روز ابتدایی ساخت سپری شده و سقف کم کم محکم شود. و از این مرحله به بعد می توان جک را جدا کرد. بنابراین به عبارت ساده تر می توان گفت که این جک ها تجهیزی برای نگهداشتن سقف به صورت موقت است.

جک های مناسب برای سقف از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

این تجهیزات ساختمان ساده ای دارند. به طور کلی یک جک سقفی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

 1. رزوه
 2. مادگی
 3. نری

برای تنظیم ارتفاع از بخش رزوه استفاده می شود. و دو بخش دیگر در واقع به شکل لوله هایی با قطر های مختلف ساخته می شوند که بر روی آنها سوراخ هایی برای تنظیم ارتفاع طراحی می شود.

انواع جک سقفی کدام است؟

این تجهیزات بر اساس وزنی که می بایست تحمل کنند به دو گروه تقسیم می شوند:

 1. جک های سقفی برای تحمل وزن های سبک تر
 2. جک های مناسب برای تحمل وزن های سنگین

و از نظر کاربرد و مهندسی ساخت این جک ها در مدل های مختلفی ساخته می شوند از جمله رایج ترین این مدل ها عبارتند از:

 • صلیب دار: این تجهیز شامل یک پایه و یک مکانیسم قابل تنظیم است و به راحتی قابل حمل است. جک سقفی صلیب دار با تنظیم طول خود، به عنوان یک پشتیبان سقف عمل می‌کند و می‌تواند باعث تثبیت سازه و جلوگیری از حرکت آن شود. این جک‌ها در بسیاری از کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله برای تعمیرات سقف، دیوارها، کف‌ها یا هر قسمت دیگری از ساختمان که نیاز به پشتیبانی دارد.
 • بدون صلیب: در این جک به جای صلیب، از یک میله با طول قابل تنظیم استفاده می‌شود. این جک با قرار گرفتن زیر سقف یا دیوار، ارتفاع سازه را تنظیم می‌کند. با چرخش میله تنظیم‌کننده، جک به بالا یا پایین حرکت کرده و ارتفاع سازه را تغییر می‌دهد. از آنجا که جک بدون صلیب به صورت یک میله انعطاف‌پذیر، مستقیماً روی سطح قرار گرفته و نیازی به پایه ندارد، بنابراین در مواردی که محدودیت فضا در داخل ساختمان وجود دارد، این جک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جک بدون صلیب با توجه به پایین بودن هزینه و نصب آسان، به‌عنوان یک راه حل مناسب برای تثبیت سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

 • یو شکل عراقی: این نوع تجهیز به دلیل شکل منحصر به فرد خود، به نام “عراقی” شناخته می‌شود.

این مدل ها، دارای قابلیت تنظیم ارتفاع بالا و پایین برای تثبیت سازه‌های ساختمانی می‌باشد. این جک با یک پایه استوانه‌ای و یک سری توپی برای اتصال به سازه‌های سقفی ساخته شده است. همچنین، در این نوع جک از بدنه و مکانیزم یو شکل استفاده شده است که عملکرد آن را افزایش می‌دهد.

جک سقفی یو شکل عراقی، به دلیل طراحی خاص خود، برای تثبیت سازه‌های ساختمانی با حداکثر استحکام و پایداری، مناسب است. همچنین، این تجهیز به دلیل طراحی خاص خود، بسیار پایدار و مقاوم در برابر نیروهای جانبی و تغییرات دمایی است. این مدل از تجهیزات، در صنایع ساختمانی بسیار محبوب است و معمولاً برای پشتیبانی و تثبیت سازه‌های بزرگ و سنگین مانند سازه‌های فلزی، پل‌ها، تونل‌ها و سایر سازه‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • تلسکوپی و …

اینکه دقیقا کدام مدل برای یک سازه مناسب است، با توجه به وزن سقف و به انتخاب مهندسین و با توجه پارامترهای موثر در این انتخاب همچون تنش های دمایی و یا فضایی که در آن سقف قرار است اجرا شود، صورت می پذیرد.

رنگ آمیزی جک سقفی
رنگ آمیزی جک سقفی

مراحل استفاده از جک سقفی برای نگهداشتن سقف در حال ساخت:

در صنعت ساختمان، جک های سقفی یکی از ابزارهای مهم و ضروری برای پشتیبانی و نگهداری سازه‌های ساختمانیبه شمار می روند. این تجهیز به عنوان یک پشتیبان با توانایی تنظیم ارتفاع، به کار می‌رود. مراحل استفاده از این تجهیز به شرح زیر می باشد:

 • پایه‌ی را در نقطه‌ی مناسب و پایدار بر روی سطح زمین قرار دهید.
 • بر روی پایه، ستون‌هایی را که جک قرار است روی آن قرار بگیرد را قرار دهید.
 • جک را به قطر مورد نظر باز کرده و بر روی پایه برابر با ارتفاع مورد نظر رها کنید.
 • با توجه به نیاز، جک را با تغییر ارتفاع، به سمت بالا یا پایین حرکت دهید تا سقف در ارتفاع مناسب قرار گیرد.
 • با استفاده از پایه‌های ستون، بخش‌های سقفی را به جک وصل کرده و قفل کنید.
 • توجه داشته باشید که برای استفاده از این تجهیز در حال ساخت، باید به دقت دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کرد و از ابزارهای ایمنی مانند کلاه، دستکش و نعلبند استفاده کرد.

سفارش بهترین جک سقفی در امیرحسین قالب

آنچه همه خوبان دارند را یک جا برایتان فراهم آورده ایم! برای اینکه بتوانید بهترین جک مورد نیاز خود را انتخاب نمایید تنها کافی است با کارشناسان امیرحسین قالب تماس بگیرید. لازم است تا به پرسش های مربوطه کارشناسان به طور کامل و دقیق پاسخ بدهید تا جک مورد نیاز سازه شما با ویژگی های دقیق و مطلوب طراحی و ساخته شود. ارسال به موقع و در زمان تعیین شده به همراه ساخت جک استاندارد هم خدمتی دیگر از امیرحسین قالب است. به خاطر داشته باشید که زمان طلاست و ما در اینجا قدر این طلای ناب را به خوبی می دانیم.

کلام آخر

کارهای زیادی برای ساختن یک بنا انجام می شود تا تمامی بخش ها، آجر به آجر تکمیل شده و ساختمان به پایان برسد. یکی از مهمترین قسمت ها در پروسه ساختمان سازی، گذاشتن و البته ساختن سقف است. از آن جایی که سقف تازه سست است می بایست با استفاده از روشی آن را پابرجا نگاه داشت تا به تدریج سقف تازه  کار شده محکم شود. این تجهیز، جک سقفی نامیده می شود. برای هر سازه ای و با توجه به وزنی که باید توسط این تجهیز حمایت شود، یکی از انواع جک ها مناسب می باشند. اگر دقیقا نمی دانید برای سازه خود نیازمند کدام جک سقفی هستید می توانید از کارشناسان در این زمینه مشاوره بگیرید. یکی از بهترین مراجع برای ارائه خدمات مشاوره امیرحسین قالب است. مشتاقانه منتظر شما هستیم!

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *